MANDALA TANITIM VE YAPIM ATÖLYESİ

ÇOCUK, YETİŞKİN VEYA ANNE-BABA-ÇOCUKLARA YÖNELİK 

Mandalanın belli bir yapısı olmakla birlikte kendine özgü sayısal ve şekilsel bir dili de vardır. Her bir mandalada temel oluşturan unsur, bindu denen merkezi noktadır. Merkezi nokta (bindu). Merkezden yayılma ve dairesel dış sınırlama.

Gözlerimizi açarsak eğer ve kalbimizi doğanın sonsuz zenginliğinde, çiçeklerde, ağaçlarda, meyvelerde ve göklerde, kuşların yuva yapısında, örümcek ağında ve mikro kozmosun uyandırıcı hücresel yapısında, kristaller, moleküller olarak sürekli yenilenen şekillerde sayısız mandala yapıları bulabiliriz.

Yaşamın temel şekli, maddenin ve atomun en küçük yapı taşlarında dahi bulunabilir. Tüm evren, daha henüz yeterince keşfedilememiş dev bir mandala oluşturmaktadır. 

Atölye süresi 2-2,5 saattir. Bu atölyede ilk yarım saatte slayt gösterisi ile görsellerden faydalanarak, Mandala’nın ne olduğunu Leonardo Da Vinci’nin çizimleriyle ve Gotik Mimari’de karşımıza çıkan tüm örnekleriyle inceleyeceğiz.

Hindistan’da geleneksel bir ritüel olan “Kolam” ve “Ranguli” festivallerini ayrıca Tibet dahil olmak üzere, Osmanlı’da 14.yy.’da karşımıza çıkan “Saadet Düğümleri”ni ve Anadolu’dan bilinen en eski sembollerle, Mandala üzerine yeryüzündeki eşsiz formların keşfine doğru bir yolculuk yapacağız.

İkinci aşamada, kalan süre boyunca katılımcılar seçtikleri çeşitli mandala formlarını renklendirip, boyalarla boyayarak bir uygulama yapacaklardır. 

Çizim Hakkında: Çizim süresince, geometrinin kendi içimizde temsil ettiklerini yaşarız ve dikkatimizi dışarıdan içeriye, sayfadan ona bakana yönlendirerek, noktayı kendi merkezimizi sembolize eden bir şey olarak görürüz. Kağıt üzerinde bir nokta oluşturduğunuz zaman, onu gelişlemek ve evreni oluşturup harekete geçirmek üzere olan derin bir farkındalık merkezi olarak görün.

Sonra kendi içinize bakın, sesleri susturarak içinizde ona karşılık gelen merkezi arayın. 

 

Göz ilk dairedir, onun oluşturduğu ufuk ikinci dairedir ve doğanın her yerinde bu ilk şekil sonsuz bir şekilde tekrar eder.

Ralph Waldo Emerson